Домашні кури мають азійське походження – так вважають вчені

Одомашнення птахів – тривалий процес у часовому розрізі. Доместикація, за підрахунками дослідників, відбувся приблизно 5 тисяч років тому. Наразі ж учені, проаналізувавши ДНК кісток курей, знайдених у різних частинах світу, підтвердили гіпотезу щодо того, що пернаті мають азійське походження.

Дослідивши частки природних нуклеїнових кислот, виявлених у Європі, Таїланді, Чилі, Домініканській республіці та в інших куточках земної кулі, включно з островами Тихого океану, науковці обробили взірці ДНК і за допомогою радіовуглецевого аналізу визначили вік та походження деяких із них непрямими стратиграфічними методами. Всього було ідентифіковано 92 археологічних знахідок; у 48 випадках із кісток удалося виділити мітохондріальну дезоксирибонуклеїнову кислоту, стан якої можна було вважати задовільним.

Цікаво, що під час дослідження вчені класифікували три родові групи одомашнених птахів. Найбільшу частку курей вони віднесли до категорії Е. Проте виявилося, що деякі пернаті мають інше походження, зокрема, ті, що мешкали колись у районі Тихого океану (група D), а також ті, що жили в районі Південно-Східної Азії (група B).

Згідно висновків дослідників, одомашнення курей відбулося саме в азійському регіоні близько 5,5 тисяч років тому. Проте думки вчених розходяться стосовно того, як саме це відбувалося. Скажімо, природний ареал проживання банківських джунгльових курей, які вважаються предками одомашнених птиць, розташовується на південь від тих регіонів, де знаходили найдавніші кістки пернатих. Автори експерименту переконані, що для вирішення протиріччя потрібні нові дослідження, які б включали не просто аналіз варіабельних ділянок ДНК, а встановлення їхніх повних послідовностей.

До слова, сліди розповсюдження одомашнених курей були зафіксовані і в історичних довідках. Так, за часів Гомера у Греції курей іще не було. Протягом тривалого часу домашні пернаті викликали у древніх еллінів небувалий подив і вони їх називали «персидськими птахами». Головне місце в домашньому господарстві греків у ті часи займали гуси. Крім того, у зв’язку з одомашненням, птахи в процесі еволюції стали несхожими на своїх диких прародичів.

Слід зазначити, що на думку вчених, підтвердженням теорії азійського походження курей є навіть той факт, що японський алфавіт містить «пташині» ієрогліфи, що дозволяє ствердно говорити про зв’язок нації із свійською птицею.

Віандот

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *